مادربرد در واقع ساختاری برای ایجاد ارتباط بین اجزای مختلف یک کامپیوتر ایجاد می کند که برای یک کامپیوتر ضروری هستند.

در حقیقت Motherboard بزرگترین برد الکترونیکی درون کیس کامپیوتر شما است. سایر قطعات به آن متصل می شوند و یا از آن فرمان می گیرند. مادربرد ها انواع مختلفی دارند.

مادربرد چیست؟

بخشهای اصلی یک مادربرد عبارتند از:

۱- چیپست ها: مهم ترین قطعه الکترونیکی موجود بر روی مادربردها (Chip Set) و یا (پل) می باشد. که باید در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید. چیپ ست های موجود روی یک مادربورد، باعث اعمال محدودیت در رابطه با ساپورت و انتخاب پردازنده، حافظه و دیگر تجهیزات جانبی، نظیر کارت گرافیک، کارت صدا و پورت های USB می شود. پس تبادل سریع اطلاعات در مادربورد بستگی به نوع چیپ ست دارد. در حال حاضر بیشتر چیپ ست های موجود روی مادربوردها از خانواده AMD و INTEL هستند.

مادربرد چیست؟

۲- سوکت پردازنده اصلی: که بین نسلها و سازندگان عمده ی این قطعه تفاوتهای زیادی از لحاض معماری و ساختا ر وجود دارد.

مادربرد چیست؟

۳- پورتهای ورودی و خروجی: که محل اتصال انواع منابع ذخیره سازی درایو ها و نمایشگر و … می باشد.

مادربرد چیست؟

۴- بایوس: بایوس یک نرم افزاراست که در داخل یک تراشهبر روی همه مادربردها در کامپیوترهای شخصی سازگار با IBM قرار می‌گیرد ودر حقیقت رابطی بین نرم افزار و سیستم عامل با سخت افزارهای کامپیوتر می باشد.

مادربرد چیست؟

۵- اسلات رم: که در واقع محل قرار گیری حافظه سیستم بوده و تعداد و استانداردهای ساخت آن بستگی مستقیم به نسل پردازنده مرکزی و چیپست های مادربرد دارد.

مادربرد چیست؟

RAM مادربرد در مواقعی که کاربر نیاز به اجرای چندین برنامه به طور همزمان را دارد یا از برنامه های پر حجم استفاده می کند تاثیر بسزایی در سرعت کامپیوتر خواهد داشت. در حال حاضر در بازار دو نوع رم موجود است DDR4 و DDR3 که رمهای DDR4 برتری قابل توجهی به نوع DDR3 دارند. زیرا مگاهرتز بالاتریی دارند.

نکات مهمی که هنگام خرید مادربرد باید بدان توجه داشت:

برد اصلی و انتخاب آن یکی از مهمترین تصمیمات در زمان خرید و یا ارتقاء یک کامپیوتر است. این انتخاب علاوه بر تاثیر مستقیم در عملکرد کامپیوتر شما، در آینده و زمان ارتقاء اهمیت بیشتری پیدا می کند.

برای انتخاب یک مادربرد مناسب در درجه نخست باید میزان بودجه ای که برای خرید برد اصلی درنظر گرفته ایم مشخص باشد. در حقیقت قیمت مادربرد اولین چیزی هست که باید بدان توجه داشته باشیم. سپس نوع و خانواده پردازنده ای که مورد استفاده قرار می گیرد معیین گردد. که می تواند یکی از برند های AMD یا INTEL باشد.

مادربرد چیست؟

تعیین چیپست و سوکت پردازنده از عوامل مهم دیگر در انتخاب مادربرد می باشد.که ارتباط مستقیم با میزان کارایی، ساپورتها و عملکرد سیستم شما دارد.

نسل حافظه های پشتیبانی شده و تعداد اسلات رم از جمله مشخصات مهم یک برد اصلی می باشد که اکثر برد های امروزی از حافظه های DDR4وDDR3 پشتیبانی می کنند.

مادربرد چیست؟

بعد از آن باید به دنبال برند های خوش نام سازنده برد اصلی و گارانتی و خدمات شرکت ارایه دهنده آن برد در کشورمان باشیم که از میان آنها می توان به مارکهای ASUS-GIGABYTE اشاره کرد.

سایر عوامل مهم در انتخاب یک برد: اسلاتهای توسعه که شامل ساپورت انواع کارتهای گرافیک، اس اس دی های اینترنال و حافظه های M2 و کلییه کارتها از جمله صدا و رندر می باشند.

همچنین ورودی و خروجی های یک مادر برد که انواع پورتهای USB و AUDIO & VIDEO و کارتهای شبکه را در بر می گیرند و انواع اتصالات ذخیره سازی که شامل پورتهای SATA و SATA EXPRESS می باشند.

در مورد بردهای اصلی جزئیات بیشماری وجود دارد که این اطلاعات هنگام خرید گاه برای خریداران سردرگم کننده و مشکل ساز می شود، خصوصا مادربرد گیمینگ و حرفه ای. حال چنانچه برای جمع بندی و انتخاب به اطلاعات جامع تر و کامل تری نیاز دارید .